Lifestyle

Co wybrać – towarzystwo ubezpieczeń czy towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych?

Chociaż sporo osób uważa, że towarzystwo ubezpieczeń i towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych niczym nie różnią się od siebie to jest to sporym błędem. W rzeczywistości są to dwie zupełnie inne organizacje, które cechują się kompletnie odmiennym sposobem działania na rynku polis. Dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi trochę bliżej, wskażemy podobieństwa i różnice pomiędzy TU i TUW oraz zastanowimy się, gdzie będzie lepiej się udać po polisę. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia – zapraszamy do lektury! 

Towarzystwo ubezpieczeń i towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – to nie to samo!

Chociaż na pierwszy rzut oka różnice na linii towarzystwo ubezpieczeń a towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych mogą być niewidoczne, absolutnie nie możemy powiedzieć, że są to te same organizacje. W rzeczywistości łączy je oczywiście fakt, że działają na rynku ubezpieczeń, jednak w zasadzie na tym podobieństwa się kończą.

Towarzystwo ubezpieczeń to (innymi słowy) firma ubezpieczeniowa i jest ona komercyjnie nastawiona do swojego modelu biznesowego. W przypadku towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, czyli TUW, sprawa wygląda zupełnie inaczej – ich podstawowym celem nie jest zysk finansowy i w ramach ubezpieczenia starają się oni chronić swoje interesy.

TU i TUW w praktyce

Jakie są praktyczne różnice pomiędzy towarzystwem ubezpieczeń a TUW? Podstawową z nich jest skala obu tych działalności. Towarzystwo ubezpieczeń działające komercyjnie będzie zazwyczaj dużą firmą, podczas gdy TUW tworzy zazwyczaj stosunkowo niewielka społeczność. Chociaż słowo komercja nie kojarzy się nam w dzisiejszych czasach najlepiej, to fakt, że głównym celem TU jest zysk nie jest niczym złym. Dzięki temu struktura całej organizacji jest lepiej zorganizowana, ma ona lepszy dostęp do rzeczoznawców oraz dysponuje dużym kapitałem, który pozwala utrzymać ceny ubezpieczeń w ryzach.

W przypadku TUW wygląda to inaczej. Zazwyczaj są one małymi organizacjami, których nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej swoim członkom. Chociaż z początku może się to wydawać piękną ideą, niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Podstawową z nich jest fakt, że TUW z racji na swój model działalności nie będzie w stanie zaoferować stałej kwoty składek. Dzieje się tak dlatego, że gromadzony przez nich kapitał jest przeznaczany na wypłatę odszkodowań dla członków towarzystwa. O ile w przypadku, kiedy nieszczęśliwych zdarzeń będzie mało lub jeśli w danym sezonie członkowie organizacji będą częściej korzystali z odszkodowań, cena składek będzie zmienna.

Co wybrać – towarzystwo ubezpieczeń, czy może TUW? Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety, jednak decyzja, jaką podejmiemy, powinna być indywidualna i zgodna z naszymi potrzebami. TU z całą pewnością jest pewniejszą i bardziej bezpieczną opcją, gdzie możemy liczyć na stałe poziomy składek i odpowiednią ekspertyzę zapewnianą przez rzeczoznawców. TUW natomiast przeważnie oferuje nieco tańsze ubezpieczenia, przynajmniej w czasie pozytywnej dla nich koniunktury.

Related posts
Lifestyle

Personalizowane Gogle VR: Klucz do Sukcesu Marki i Indywidualności

W ostatnich latach technologia rzeczywistości wirtualnej zyskała na popularności, a okulary VR z…
Read more
Lifestyle

Jak operat szacunkowy wpływa na proces zakupu nieruchomości?

Operat szacunkowy to dokument sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego, który określa…
Read more
Lifestyle

Implanty stomatologiczne - co warto wiedzieć?

Implanty stomatologiczne to jedna z najskuteczniejszych metod odbudowy brakujących zębów. Dzięki…
Read more

Dodaj komentarz