Złomowanie pojazdu to coś, co kojarzy się głównie z samochodami doszczętnie zniszczonymi po wypadkach. Jednak prócz takich aut, oraz tych bardzo starych, złomuje się też czasami samochody będące w dobrym stanie. Dlaczego? Można po prostu kupić nowy wóz i nie mieć co zrobić ze starym.
Kiedy warto zezłomować samochód?
Jest kilka sytuacji, w których powinniśmy rozważyć oddanie samochodu na złom. Zazwyczaj dotyczy do pojazdów powypadkowych, które są w tak złym stanie, że żadna naprawa im nie pomoże lub kiedy taki serwis byłby tak drogi, że ratowanie pojazdu zupełnie by się nie opłacało.
Złomowanie samochodu w Bydgoszczy oferuje możliwość pozbycia się także samochodu będącego w lepszym stanie, ale na przykład nieodpowiadającego już normom emisyjności – to rozwiązanie dla osób, którym bardzo leży na sercu dbanie o kondycję środowiska naturalnego.
Innym przypadkiem, kiedy można oddać auto na skup złomu, jest fakt, że jest ono już tak popsute – po prostu ze starości – że naprawa pochłonęłaby ogromną ilość pieniędzy. W takim przypadku można spróbować odsprzedać wóz komuś, kto sprzeda go na części, albo oddać na złom i również zarobić kilkaset złotych.
Jak przebiega złomowanie samochodu?
Jeśli zastanawiamy się, jak przebiega złomowanie samochodu w Bydgoszczy, warto zajrzeć na strony lokalnych skupów. Przede wszystkim trzeba pamiętać, bo sprzedać samochód na złomowisku, trzeba posiadać jego dowód rejestracyjny oraz jeden z numerów rozpoznawczych – VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy. Bez tego nie będziemy w stanie legalnie zezłomować samochodu.
Po zezłomowaniu skup wydaje specjalne oświadczenie o przeprowadzeniu procedury oraz unieważnia dowód rejestracyjny i numer rejestracyjny pojazdu. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, właściciel pojazdu musi w ciągu 30 dni złożyć u urzędzie miasta wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i skasowanie oficjalnych danych. Warto też pamiętać o unieważnieniu ubezpieczenia, żeby nie narazić się na niepotrzebną dodatkową opłatę składki, gdy samochodu już fizycznie nie ma.