Lodówka jest jednym z niezbędnych sprzętów AGD w naszym domu. Pozwala nam przechowywać różnorodną żywność, nie doprowadzając do jej zepsucia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nieprawidłowe przechowywanie jedzenia w lodówce może doprowadzić do szybszego zepsucia się produktów. Co więcej, z pewnością mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy to jedno, konkretne danie, zdominowało zapachem całą lodówkę. Jest to zdarzenie niepożądane, które powinniśmy wyeliminować. Sprawdźmy więc, jak prawidłowo przechowywać jedzenie.
Ułożenie na danej półce ma znaczenie
Wracamy z zakupów i jak najszybciej chowamy produkty do lodówki. Nie zwracamy szczególnej uwagi na to, na jakiej półce się znajdą. Ważne, aby się zmieściły. Taki schemat działania jest z pewnością bliski wielu osobom. Co więcej, większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pewne produkty powinny być umieszczone w konkretnym miejscu. Dzięki temu przedłużymy ich trwałość. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, należy najpierw zastanowić się nad rozkładem, jaki panuje w lodówce.
Nasze lodówki posiadają z reguły kilka półek. Czy zastanawialiśmy się, jaką rolę spełniają? Najwyżej umiejscowiona półka charakteryzuje się tym, że jednocześnie posiada najwyższą temperaturę. Z reguły oscyluje ona w granicach 8 stopni Celsjusza. W związku z tym będzie doskonałym miejscem na przechowywanie wszelkiego rodzaju ciast czy produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry oraz mleko. Schodząc w dół w naszym układzie półek spotykamy się z coraz niższą temperaturą. Te umieszczone na środku mogą zapewnić produktom temperaturę w okolicach 4-5 stopni Celsjusza. W związku z tym będzie to świetna opcja na umieszczenie produktów o krótkim terminie ważności lub tych, które ulegają szybkiemu zużyciu. Na środkowej półce powinniśmy umieszczać wszelkiego rodzaju sery czy wędliny. Najniższa półka została natomiast przeznaczona do przechowywania świeżych mięs oraz ryb. Panuje tu najniższa temperatura, która pozwala utrzymać te produkty w świeżości. Dodatkowo, wiele lodówek posiada osobną szufladę na warzywa. Starajmy się korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem. Pozostały jeszcze półki boczne. Tutaj możemy przechowywać jajka oraz otwarte produkty, które stanowią ryzyko ewentualnego zalania lodówki.
Odpowiednie pakowanie żywności
Temperatura przechowywania to tylko jeden z elementów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Czy przychodzi Ci na myśl, co jeszcze możesz zrobić dla swoich produktów w lodówce, aby były prawidłowo przechowywane? Przeczytaj, jak przechowywać jedzenie w lodówce. Znajdziesz tu dodatkowe sposoby na to, aby żywność była nie tylko świeża, ale też pyszna. Wracając jednak do tematu, zwróćmy uwagę na zapachy. Z pewnością zdarzyło Ci się, choć raz, otworzyć lodówkę i poczuć dominujący zapach zupy czy innego dania. Jest to sytuacja niepożądana, które w dłuższym okresie czasu doprowadzi do tego, że niemal wszystkie produkty nabiorą takiego samego aromatu. Jest to nieprzyjemne, a dodatkowo nie poprawia walorów smakowych pozostałej żywności znajdującej się w lodówce. W związku z tym dania oraz półprodukty powinny być przechowywane w odpowiednich pojemnikach. Dedykowane naczynia nie pozwolą na rozprzestrzenianie się zapachu, a dodatkowo zadbają o to, abyśmy nieumyślnie nie przenosili bakterii, które znajdują się np. w surowym mięsie.
Podsumowując, prawidłowe przechowywanie produktów w lodówce sprowadza się do kilku aspektów. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby żywność była przechowywana na odpowiednich półkach. Różnorodna temperatura sprawia, że nieodpowiednie umiejscowienie może przyczynić się do szybszego zepsucia produktów. Poza tym, jedzenie powinno być przechowywane w odpowiednich pudełkach. Dzięki temu wyeliminujemy problem tzw. przechodzenia zapachami całej lodówki i nie doprowadzimy do sytuacji rozprzestrzeniania się bakterii.