Transakcje gotówkowe i płatność kartą to najczęściej wykorzystywane metody regulowania należności w czasie rzeczywistym. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, a także zwolenników i przeciwników. Coraz częściej jednak słyszy się informacje o tym, że pieniądz fizyczny ma całkowicie zniknąć z obiegu. Jak więc lepiej jest płacić – kartą czy gotówką? Podpowiadamy.
Płatność kartą – wady i zalety
Każdy klient, który zakłada konto w banku, niezależnie od tego, czy jest to rachunek osobisty, czy firmowy, otrzymuje kartę, która pozwala regulować mu zobowiązania bez konieczności wypłacania gotówki w bankomacie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest więc możliwość dokonywania zakupów nawet w sytuacji, kiedy nie dysponujemy pieniądzem fizycznym. Obecnie terminale znajdują się niemal we wszystkich sklepach i punktach usługowych.
Wadą kart dla wielu osób są jednak limity transakcji gotówkowych. Dotyczą one zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Więcej na ten temat dowiemy się z artykułu: https://pragmago.pl/porada/nowy-limit-transakcji-gotowkowych-co-sie-zmieni-i-od-kiedy/. Dla niektórych osób wadą regulowania należności za pomocą kart jest również fakt, iż bank a także organy skarbowe mają wgląd w nasze wydatki. Dodatkowo nie widząc fizycznych pieniędzy, łatwiej przychodzi nam ich wydawanie.
Płatność kartą za granicą
Niewątpliwą zaletą karty jest możliwość dokonania płatności za jej pośrednictwem również za granicą. Przed wyjazdem na wakacje, warto jednak upewnić się, czy taka opcja w naszym przypadku jest aktywna. Bardzo często przewalutowanie i ewentualna prowizja banku związana z płatnością w obcej walucie jest bardziej opłacalna niż wymiana gotówki w zagranicznym kantorze.
Dla wielu osób karta jest również bezpieczniejsza niż gotówka, ponieważ w razie zgubienia lub kradzieży kontaktując się szybko z bankiem, można zablokować konto, a tym samym uniemożliwić wypłatę pieniędzy dzięki skradzionej karcie.
Gotówka – wady i zalety
Największą zaletą gotówki jest fakt, iż pieniędzmi fizycznymi zapłacimy praktycznie wszędzie, ponieważ jest to podstawowy środek płatniczy. W niektórych miejscach nadal nie są przyjmowane karty płatnicze, na przykład na targowiskach czy prywatnych parkingach.
Gotówka zapewnia też anonimowość. Płacąc fizycznymi pieniędzmi, nie musimy podawać danych osobowych, a więc bank czy organy skarbowe nie mają wglądu w historię naszych transakcji. Anonimowość gotówki jest jednocześnie jej wadą, ponieważ kiedy zgubimy pieniądze fizyczne, najprawdopodobniej już ich nie odzyskamy. Z tego powodu przy większych zakupach noszenie sporej ilości gotówki może być ryzykowne.