Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób skupia się na swoim własnym rozwoju i co więcej chętnie decyduje się na odbycie wszelakich kursów coachingowych. Korzystają z nich również i firmy, które decydują się na przeprowadzenie w ten sposób integracji pracowników, czy szukają skutecznego sposobu na to, by podnieść ich zaufanie względem siebie. W tym wypadku jednak charakter takiego szkolenia oraz jego przebieg zależy w dużej mierze od coacha. To on musi dołożyć wszelkich starań do tego, by poznać uczestników, a także ich potrzeby, a następnie dopasować kolejne zadania i ćwiczenia idealnie do ich możliwości. Coach korzysta więc z różnych narzędzi, a jednym z nich są karty coachingowe. Jaką one spełniają rolę?
Czym są i jak wyglądają karty coachingowe?
Karty coachingowe tak naprawdę wyglądają na narzędzia dość niepozorne. Najczęściej znajdziemy je na rynku pod postacią sztywnych, niewielkich kartoników, które ozdobione są konkretnymi ilustracjami. Jednocześnie karty coachingowe są jednym z bardziej praktycznych narzędzi jakie tylko może być wykorzystywane przez coacha podczas szkolenia. Na kartach coachingowych nadrukowane są bowiem ilustracje i grafiki, które w bardzo prosty i szybki sposób można odnieść do konkretnych aspektów naszego życia, a także do kwestii związanych z naszą osobowością i charakterem. Właśnie dlatego coache tak często decydują się na to, by z takich kart skorzystać podczas prowadzenia zajęć z uczestnikami kursu.
Jaką rolę spełniają karty coachingowe podczas szkolenia?
Karty coachingowe na przestrzeni lat stały się jednym z najważniejszych narzędzi, które coache bardzo chętnie wykorzystują podczas swojej pracy. Dawniej można powiedzieć, że nieco ustępowały one popularnością innym narzędziom jak np. planszom czy tablicom interaktywnym. Jednak obecnie znaczenie kart coachingowych znacznie wzrasta i można powiedzieć, że ma to logiczne uzasadnienie. Okazuje się bowiem, że podczas szkolenia karty te spełniają rolę swoistych ice braker’ów. Kursanci pracując z kartami coachingowymi o wiele latwiej mogą przełamać pierwsze lody i poczuć się o wiele swobodniej podczas całego kursu. Nabierają oni zaufania do siebie samych, a także do innych uczestników na szkoleniu. Dodatkowo trzeba sobie jasno powiedzieć, że karty coachingowe są narzędziem, które skłaniają do głębszych refleksji i sprawiają, że kursanci o wiele chętniej się otwierają i dzielą swoimi przemyśleniami. Warto także podkreślić, że karty coachingowe również efektywnie wspierają samego coacha podczas jego pracy. Dzięki nim może on już na pierwszym spotkaniu poznać uczestników kursu, a także przeanalizować- na postawie ich wypowiedzi- problemy i obawy, z którymi oni się zmagają. Jak więc widać, wzrost popularności kart coachingowych nie jest absolutnie bezpodstawny. Spełniają one podczas całego szkolenia niezwykle istotną rolę, a także pozwalają na przełamanie pierwszych lodów.
Czy warto wykorzystywać karty coachingowe podczas szkoleń?
Praca z kartami coachingowymi ma wiele zalet nie tylko dla samych kursantów, ale także dla coacha. Dzięki nim można rozluźnić atmosferę i nieco ośmielić uczestników szkolenia. Sam coach może zaś poznać osoby, z którymi rozpoczyna prace i na tej podstawie dobierać kolejne zadania i ćwiczenia. Karty coachingowe tak naprawdę wyglądają na dość niepozorne, jednak mają one ogromną moc. Warto więc wykorzystywać je podczas prowadzonych kursów, nie tylko po to, by wprowadzić element rozrywki, ale także po to, by udało się zwiększyć ich efektywność.