Lifestyle

Czy każdy pies powinien jeść karmę bezzbożową?

Psy są zwierzętami mięsożernymi, a zatem podstawą ich diety powinny być produkty pochodzenia odzwierzęcego, przede wszystkim mięso, podroby i tłuszcz zwierzęcy. W karmach dla psów bardzo często stosuje się jednak dodatki roślinne, które są tańsze. Zwykle są to ziarna zbóż, warzywa, niekiedy owoce i zioła. Alternatywą dla typowej karmy jest karma bezzbożowa, która zgodnie z nazwą jest wolna od ziaren zbóż. Kiedy należy ją stosować i jakie są jej właściwości?

Przeznaczenie karm wolnych od ziaren zbóż

Wybór karmy bazującej wyłącznie na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym, ewentualnie z niewielkim dodatkiem warzyw, jest z wielu względów opcją korzystną dla psa, ale w większości przypadków nieobowiązkową. W toku ewolucji psy przystosowały się do trawienia węglowodanów, w tym skrobi i podawanie im karmy zawierającej tego typu substancje, w zdecydowanej większości przypadków nie jest dla nich niebezpieczne. Warto jednak pamiętać, że psy są przede wszystkim mięsożercami, a zatem zwierzętami dużo lepiej przystosowanymi do trawienia białek i tłuszczy zwierzęcych niż roślinnych węglowodanów. Karmy bezzbożowe są dzięki temu lepiej przez nie przyswajane i bardziej wartościowe pod względem energetycznym. Pełnoporcjowa karma bezzbożowa jest dobrą opcją dla psów ras pierwotnych oraz dla tych zwierząt, które mogą być uczulone na gluten, cierpiących na celiakię lub inne zaburzenie związane z niezdolnością do trawienia substancji zawartych w ziarnach zbóż.

Co zamiast zboża?

W większości karm bezzbożowych wciąż znaleźć możemy roślinne wypełniacze. Zwykle ich źródłem są warzywa okopowe, takie jak ziemniaki lub bataty, a także groch, niekiedy ryż lub kukurydza, które co prawda są zbożami, ale w ich składzie nie ma glutenu. Jest natomiast skrobia, która pomaga zaspokoić energetyczne potrzeby aktywnego zwierzęcia. Karma bezzbożowa dobrej jakości bazuje jednak przede wszystkim na składnikach pochodzenia odzwierzęcego, na mięsie, podrobach i tłuszczu. Oczywiście wszystko we właściwych proporcjach dostosowanych do potrzeb żywieniowych psa w określonym wieku.

Psy mają zdolność do trawienia węglowodanów i większość z nich łatwo przyswaja składniki odżywcze zawarte w ziarnach zbóż. Tylko niektóre psy są uczulone na gluten lub inne substancje znajdujące się w zbożach i tylko one powinny bezwzględnie przyjmować wyłącznie karmy bezzbożowe. Oczywiście ze względu na mięsny skład tego typu karmy powinny smakować również pozostałym psom, dostarczając im wszystkie składniki potrzebne do ich prawidłowego rozwoju.

Related posts
Lifestyle

Jak wybrać dobry sklep dla palacza?

Jak wybrać sklep dla palacza? Istnieje wiele akcesoriów do palenia suszu CBD, które są warte…
Read more
Lifestyle

Karmienie swoich pupili - jak wybrać odpowiednią karmę mokrą marki Wiejska Zagroda

Jako właściciel zwierzęcia chcesz mieć pewność, że twój ukochany futrzak otrzymuje najlepsze…
Read more
Lifestyle

Skuteczne zabiegi na cellulit

Cellulit to problem, który dotyka wielu kobiet bez względu na wiek i wagę. Najbardziej narażone…
Read more

Dodaj komentarz