Motoryzacja

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Mimo że statystycznie liczba kradzieży samochodów w Polsce maleje, nie oznacza to, że możemy zrezygnować z zabezpieczania naszych aut. Problem nie zniknął całkowicie. Co możemy zrobić, by jak najlepiej zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Z pomocą po raz kolejny przychodzą nowe technologie.

Podstawowe środki bezpieczeństwa

Istnieje wiele podstawowych reguł, które zastosowane, pozwolą zminimalizować ryzyko kradzieży. Przede wszystkim nie powinniśmy parkować w nieznanych, podejrzanych miejscach. Pozostawianie cennych rzeczy w środku tj. laptop, smartfon czy aparat też nie będzie dobrym pomysłem. Kolejnym zagrożeniem jest pozostawianie otwartego auta „tylko na chwilę”. W Internecie łatwo znaleźć filmy, które pokazują, jak złodzieje radzą sobie nawet z najbardziej zaawansowanymi zabezpieczeniami w zaledwie kilka minut.

Alarm jedynie odstraszy

Najpopularniejszym sposobem na ochronę samochodu jest oczywiście alarm. Niezależnie od tego, czy ten będący na wyposażeniu, czy taki który właściciel dokupił wedle potrzeb. Jednak z dzisiejszymi umiejętnościami przestępców, alarm często nie spełnia swojej funkcji. Może jedynie dać złodziejowi mniej czasu, ale musicie pamiętać, że nie chroni on przed rabunkiem wyposażenia czy wartościowych rzeczy, które zostawiliśmy w środku.

Najnowsze technologie dostępne na rynku

Złodzieje dostosowują się do zmieniającej się technologii, w związku z czym rynek ten jest bardzo dynamiczny. Przypomina trochę wyścig w rodzaju „kto jest mądrzejszy?”. Na szczęście mamy do dyspozycji naprawdę warte uwagi produkty i systemy, które skutecznie zadbają o nasze mienie. Listę sposobów na zabezpieczenie samochodu otwierają blokady kierownicy, blokady skrzyni biegów i folie antywłamaniowe na szyby. Zaleca się również kupno lokalizatora GPS. Jako że kradzieże nie zawsze dotyczą całego samochodu, a łupem coraz częściej padają aluminiowe felgi znanych modeli, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Marka Ford w odpowiedzi na ten problem umożliwia na przykład zabezpieczenie obręczy felg własnym głosem. System przerabia falę dźwiękową głosu na druk w formie wzoru i nanosi go na nakrętkę zabezpieczającą.

A co poza samochodem?

Większość osób zaczyna i często kończy na zabezpieczeniu pojazdu. Możemy zrobić przecież o wiele więcej. Gdy mieszkamy w bloku, a garaż znajduje się z dala od miejsca zamieszkania, również powinniśmy mieć na niego oko. Zważając na to, że samochody znikają także z naszych posesji, warto rozważyć zakup kamer zewnętrznych. Technologia stosowana w branży monitoringu nie zwalnia tempa, oferując coraz to nowsze, inteligentne rozwiązania. Firma Ezviz dostarcza szeroki wybór kamer do monitoringu zewnętrznego. Model C8C tej firmy ma funkcję obracania i pochylania oraz pole widzenia 360°, dzięki któremu możemy mieć oko na całą posesję w tym samochód zaparkowany na podjeździe czy w garażu. Z kolei kamera C3X wspomnianego producenta generuje kolorowy obraz również po zmierzchu. Oprócz tego ma podwójny obiektyw, z czego jeden rejestruje tylko jasność otoczenia. Pozwala to na dokładny widok nawet w słabych warunkach oświetleniowych. W przypadku pojawienia się intruza, urządzenie w oparciu o algorytm sztucznej inteligencji wyłapie go i w ułamku sekundy wyśle powiadomienie za pomocą aplikacji na smartfon. Oprócz tego wyda głośny dźwięk i błyśnie światłem stroboskopowym, aby odstraszyć rabusia. Nagrania z kamery zapisywane są w chmurze lub na karcie SD. Jeżeli złodziejowi mimo wszystko udałoby się ukraść lub zniszczyć samochód, takie wideo przyda się na policji czy w sądzie.

Zagrożenia mogą przyjść z każdej strony i nie zawsze mamy na nie wpływ. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i korzystać z metod zabezpieczenia samochodu dostępnych na rynku, który jest niewątpliwie bogaty i stale poszerza swój wachlarz możliwości. Oprócz standardowego wyposażenia samochodu we wszelkiego rodzaju systemy pamiętajmy też o tym, co możemy zrobić poza nim, by ochronić swoją własność.

Related posts
Motoryzacja

Jak zabezpieczyć szyby samochodowe?

Ochrona pojazdu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych…
Read more
Motoryzacja

Stare opony - co z nimi zrobić?

Stare opony, które nie nadają się już do użytku na drodze, stanowią poważny problem…
Read more
Motoryzacja

Co należy wiedzieć przed wyborem silnika do ciągnika?

Wybór odpowiedniego silnika do ciągnika rolniczego jest kluczową decyzją, która wpływa nie…
Read more

Dodaj komentarz