Przedstawiciel handlowy to zawód, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Na portalach z ogłoszeniami o pracę każdego dnia trafiają nowe oferty dla handlowców. Najlepsi z nich mogą liczyć na wynagrodzenia nawet kilkukrotnie przewyższające najniższą krajową pensję. Jakie trzeba posiadać umiejętności, aby otrzymać pracę w tej branży?
Orientacja na wyznaczonych celach
Wynagrodzenie handlowców opiera się w dużej mierze o system premiowy. Oznacza, to że wysokość pensji uzależniona jest w dużej mierze od osiągniętych wyników sprzedażowych. To również na ich podstawie przedstawiciele handlowi są rozliczani. Jeśli więc ktoś marzy o osiągnięciu sukcesu w tej branży, to musi wykazywać się wysoką orientacją na realizacji wyznaczonych celów. Osoba pracująca w handlu musi myśleć perspektywicznie i planować działania tak, aby realizowane działania doprowadziły do konkretnych rezultatów – w tym przypadku realizacji planu sprzedażowego.
Zobacz: praca w Nowym Sączu
Wytrwałość
Początek drogi zawodowej w handlu jest bardzo trudny. Moment, w którym dopiero tworzona jest baza klientów, a umiejętności sprzedażowe nie są jeszcze na najwyższym poziomie to prawdziwy test cierpliwości i wytrwałości przyszłych przedstawicieli handlowych. To okres mający szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie wtedy największa część kandydatów rezygnuje z pracy w roli handlowca.
Niestety, bez wytrwałości i cierpliwości osiąganie dobrych wyników w handlu nie jest możliwe.
Nieustanna potrzeba rozwoju
Ze względu na charakter wykonywanej pracy, handlowcy narażeni są na szybkie wypalenie zawodowe, które ostatecznie prowadzi do pogorszenia wyników sprzedażowych. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym zjawiskiem jest nieustanny rozwój własnych kompetencji. Ważne jednak, żeby chęć podnoszenia swoich umiejętności wynikała z wewnętrznej potrzeby, a nie jedynie była stymulowana przez czynniki zewnętrzne, takie jak premie finansowe.
Dobra organizacja
Dobry handlowiec musi umieć zarządzać sobą w czasie. Jego kalendarz będzie wypchany po brzegi – spotkania z klientami, szkolenia, podróże, raporty, wizyty na magazynie. Przy takim natłoku spraw służbowych konieczne jest sprawne planowanie swoich działań, a także rozsądne wybieranie priorytetów.
Doskonałe zdolności komunikacyjne
Sprzedawca musi lubić ludzi. Bez tego trudno mu będzie z nimi rozmawiać, a jeszcze trudniej będzie realizować powierzone cele sprzedażowe. Nie bez przyczyny, najlepszymi handlowcami są osoby o wysoko rozwiniętych zdolnościach interpersonalnych, które dodatkowo odznaczają się ponadprzeciętną wrażliwością i inteligencją emocjonalną.
Aktualne oferty pracy dla handlowców
Umiejętności sprzedażowe
To kompetencja, która powinna znaleźć się na samym szczycie listy. Handlowiec to osoba, która przede wszystkim musi sprzedawać. Idealny kandydat do tej pracy nie ma więc problemów z tym, aby zasypać potencjalnego klienta całym gromem argumentów sprzedażowym. Powinien on również znać najważniejsze techniki sprzedażowe – od prostych marketingowych sztuczek, aż po perswazyjne techniki manipulacyjne.