Wiadomości

Rekordy w antykwariatach: najcenniejsze książki idą pod młotek

Rynek kolekcjonerskich książek wyraźnie wzmocnił się w ubiegłym roku, ale nowe rekordy mogą zostać pobite już w weekend. 19 i 20 czerwca od godz. 10.00 ruszą internetowe licytacje krakowskiego antykwariatu Suszek Books, a w katalogu przewijają się m.in. Lem, Wyspiański i Słowacki.  

– Rynek bibliofilski w Polsce znacznie się rozwinął w 2020 roku, a wszystko wskazuje na to, że trend wzrostowy utrzyma się na wysokim poziomie. Od stycznia naszym klientom udało się pobić kilka rekordów, a najwyższe ceny notowaliśmy na pierwodrukach Wyspiańskiego  – komentuje Łukasz Suszek.

Podczas nadchodzącej aukcji licytowana będzie pozycja komentowana przez ekspertów jako jedna z najpiękniejszych prac ilustracyjnych – „Iliada” Homera, którą swoimi rysunkami uzupełnił Stanisław Wyspiański.

Wydana w 1903 r. we Lwowie pozycja posiada aż 11 ilustracji artysty, a także zaprojektowaną przez niego okładkę z monogramem i secesyjnymi dzwonkami. Zachowana w doskonałym stanie pozycja posiada cenę wywoławczą na poziomie 2500 zł, przy czym warto dodać, że w wydaniu znajduje się zarówno poetycki przekład autorstwa Juliusza Słowackiego, jak również tekst grecki.

Kolekcjoner ocenia po okładce!

– Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pierwszych wydań Sienkiewicza, których ceny poszybowały wręcz pod niebo, oraz przedwojennych opraw wydawniczych projektowanych przez najlepszych polskich grafików – np. Atelier Girs-Barcz – i wykonywanych przez genialnych introligatorów jak Radziszewski, Jahoda. Szczególnie doceniany jest kunszt Radziszewskiego, którego oprawy trafiły w końcu na aukcje antykwariatów wyspecjalizowanych w obrocie sztuką – dodaje Łukasz Suszek.

Ze względu na efektowną oprawę autorstwa Franciszka Joachima Radziszewskiego od ceny 1200 zł licytowane będą też trzy tomy listów Stanisława Przybyszewskiego, legendarnego twórcy okresu Młodej Polski. Wydanie zawiera ponad 1700 listów pisarza przygotowanych do druku jeszcze przed wojną.

Lem zaprocentuje w przyszłości

Podczas sobotnio-niedzielnej aukcji kolekcjonerzy rywalizować będą również o najrzadsze egzemplarze powieści Stanisława Lema, m.in. jego książkowy debiut z początku lat 50.

Pochodzący z pierwszego wydania egzemplarz „Astronautów” licytowany będzie od 1000 zł, choć nie jako jedyna rzadka pozycja autora. Z ceną wywoławczą 2000 zł pod młotek trafi również młodsze o trzy lata pierwsze wydanie „Sezamu”, którego ręczna, wysoce artystyczna oprawa sygnowana jest przez Jacka Tylkowskiego, autorytet w dziedzinie introligatorstwa.

– Ręcznie wykonywane oprawy są dziełami sztuki. Jako takie zdobywają coraz większą popularność i stanowią coraz częściej obiekt inwestycyjny – czytamy w katalogu Suszek Books.

Jako że w kontekście rynkowym za jedno z kluczowych kryteriów uznaje się rzadkość w obiegu, warto dodać, że „Sezam” Stanisława Lema doczekał się ze względów politycznych wyłącznie dwóch wydań.

Related posts
Wiadomości

Roboty wykończeniowe – jak się je wykonuje?

Prace wykończeniowe to złożony proces, który obejmuje wszystkie czynności związane…
Read more
Wiadomości

Lampy sufitowe plafonowe – dlaczego są tak popularne?

Poszukiwanie oświetlenia to temat, o którym moglibyśmy dyskutować naprawdę długo. Poza tym są…
Read more
Wiadomości

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego jest tak ważne?

Klimatyzacja ułatwia nam życie w sezonie letnim, gdy żar leje się z nieba. Zapewnia we wnętrzu…
Read more

Dodaj komentarz