Wiadomości

Rozpoczynamy sezon rowerowy – dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie roweru.

Sezon rowerowy się rozkręca i coraz więcej cyklistów wyjeżdża na ulice, traktując rower już nie tylko jako formę sportu. Coraz częściej rezygnujemy z samochodu, na rzecz roweru, który stał się dla nas wygodnym, tańszym i bardziej ekologicznym środkiem transportu. I bardzo dobrze – jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfrodzkim, wystarczy raz dziennie wybrać rower zamiast samochodu, aby zmniejszyć średnią emisję CO2 na osobę o 67%.

Popularność rowerów doskonale pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego – wynika z nich, że 61,6 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada rower. Nikogo już nie dziwi widok osoby w casualowym stroju, jadącej rowerem do pracy, czy rodzica odwożącego dziecko do przedszkola.

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo

Rowerem oczywiście najlepiej poruszać się po wyznaczonych ścieżkach i drogach, których, jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2019 było w Polsce 15 538,7 km. [3] Jednak, nawet korzystając ze ścieżek rowerowych musimy pamiętać o bezpieczeństwie i zasadach ruchu.

Przede wszystkim zawsze informujmy pozostałych uczestników ruchu dokąd zmierzamy. Zamiar skrętu sygnalizujemy poprzez wyciągnięcie ręki w stronę, w którą zamierzamy skręcić. Powinniśmy także unikać rozpraszaczy w postaci muzyki w słuchawkach, czy rozmów przez telefon. Mogą one skutecznie zagłuszyć dźwięk klaksonu, dzwonek innego roweru czy sygnał karetki.

Przemieszczając się rowerem pamiętajmy także o kasku. W razie upadku ochroni głowę przed urazem spowodowanym uderzeniem. Co ważne, kask jest wskazany nie tylko na bezdrożach, ale również w mieście.

„Nie wszyscy rowerzyści wiedzą, że dzwonek bądź inne urządzanie umożliwiające wydanie sygnału dźwiękowego jest obowiązkowym wyposażeniem roweru – regulują to przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kluczowe dla bezpieczeństwa naszego oraz innych użytkowników ruchu jest używanie świateł, szczególnie po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Zasady oświetlenia roweru także określają zapisy ustawy” – komentuje Anna Pawłowska-Kruzińska Dyrektor Marketingu CUK Ubezpieczenia.

W myśl zapisów ustawy rower powinien być wyposażony:

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające)

Ubezpiecz się na wszelki wypadek

Jak wiemy, wypadki chodzą po ludziach, a okazja czyni złodzieja. Odpowiednie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe mogą zniechęcić potencjalnego złodzieja, ale nie dają 100 procentowej ochrony przez kradzieżą. Dlatego warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia roweru.

„Ubezpieczenie casco gwarantuje wypłatę odszkodowania na wypadek uszkodzenia roweru, jak również w przypadku kradzieży. Tutaj warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie od kradzieży działa także w przestrzeni miejskiej np. kradzież z ulicy czy stojaka rowerowego”  – komentuje Anna Pawłowska-Kruzińska Dyrektor Marketingu CUK Ubezpieczenia.

„Z roku na rok obserwujemy, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków wzrasta i chętniej sięgamy po niestandardowe ubezpieczenia. Tak jest m.in. w przypadku ubezpieczeń dla rowerzystów, które stają się coraz bardziej popularne” – dodaje Anna Pawłowska-Kruzińska

Potwierdzają to dane CUK Ubezpieczenia. Jak wynika z analizy, dynamika przypisu składki z tytułu zawarcia polisy rowerowej wyniosła 349 proc. w 2020. Towarzystwa oferują ochronę w różnych wariantach i tak, w skład polisy rowerowej może wchodzić ubezpieczenia casco,  OC na wypadek np. zarysowania auta czy potrącenia pieszego oraz ubezpieczenie NNW.

CUK Ubezpieczenia przygotowało kalkulację ubezpieczenia w PZU dla nowego roweru o wartości 1500 zł. Ciekawym udogodnieniem jest możliwość zawarcia polisy na krótszy czas – akurat na sezon rowerowy.

Najbardziej kompleksowa oferta obejmująca ubezpieczenie NNW z sumą ubezpieczenia 30 000 zł, casco roweru oraz ubezpieczeniem OC z sumą gwarancyjną 50 000 zł,  to koszt 197 zł dla siedmiomiesięcznej ochrony. Gdybyśmy chcieli w tym wariancie wykupić polisę na cały rok, to koszt ubezpieczenia wyniesie 273 zł, czyli 75 groszy dziennie.

„Warto podkreślić, że ochrona w ramach ubezpieczenia roweru i rowerzysty może działać także poza terytorium Polski. Więc jeśli ktoś planuje zabrać rower na zagraniczny urlop, to wystarczy, że wybierze zakres terytorialny np. Polska i kraje UE – w zależności od planowanej destynacji” – mówi Anna Pawłowska-Kruzińska.

Related posts
Wiadomości

Marka Dove rozpoczyna projekt #PieknoBezFiltra

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Dove przynosi bardzo niepokojące dane dotyczące samooceny i…
Read more
Wiadomości

Co drugi mieszkaniec Warszawy kupuje artykuły spożywcze online

Zakupy spożywcze online stają się nową normą. Polacy przyzwyczaili się do kupowania przez…
Read more
Wiadomości

Wiosną wspólnoty potrzebują ogrodników

Wspólnoty mieszkaniowe od firm świadczących usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami…
Read more
Newsletter
Become a Trendsetter
Sign up for Davenport’s Daily Digest and get the best of Davenport, tailored for you.

Dodaj komentarz