Podróże

Zaplanuj 3-dniowy wyjazd do regionu Emilia Romagna

Malownicze krajobrazy, piaszczyste plaże, lokalna kuchnia i włoska gościnność. Tak region Emilia Romagna, położony w północnej części Włoch, zaprasza wszystkich podróżnych, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę nad brzegami Adriatyku. Na turystów czeka wiele atrakcji – zarówno dla osób poszukujących niezwykłych doznań kulturowych czy historycznych, jak i aktywności na świeżym powietrzu, czy spokojnego wypoczynku na plaży. Podpowiadamy jakie miejsca odwiedzić i jak już teraz zaplanować bezpieczną 3-dniową podróż do regionu.

3-dniowy wyjazd nad Adriatyk

Już pod koniec maja region Emilia Romagna ponownie otwiera swoje plaże dla turystów spragnionych włoskiego słońca! Jest to zatem doskonała okazja na zaplanowanie krótkiego wyjazdu do regionu. Jeśli chcesz zwiedzić najważniejsze punkty na zabytkowej mapie Emili Romagni, poznać kulturalne i historyczne tajniki oraz odkryć tradycyjne smaki regionu – zapoznaj się z naszą propozycją trasy wycieczkowej. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas 3-dniowego wypadu nad Adriatyk!

  • 1 dzień – Poznaj stolicę regionu – Bolonię

Bolonia to miasto, które skrywa wiele tajemnic! Urokliwe historyczne centrum, zachwycające gmachy publiczne, kamienice z portykami i kościoły, zabytkowe pomniki i muzea oraz tętniące życiem miejskie place, zachwycą każdego, kto odwiedzi to miasto! Jak mówią mieszkańcy „Bolonii się nie zwiedza, w Bolonii się żyje”. Obowiązkowym punktem na mapie jest z pewnością najstarszy europejski uniwersytet. Ponadto warto również zwiedzić historyczne centrum i Piazza Maggiore oraz zobaczyć Fontannę Neptuna czy Bazylikę San Petroni. Pamiętaj także o Bazylice Santo Stefano – jest to jeden z piękniejszych kościołów w Bolonii. Niezapomnianym przeżyciem dla fanów mrożonych deserów będzie wizyta w „lodowym muzeum”, które znajduje się na przedmieściach Bolonii. Muzeum Gelato Carpigiani to jedyne muzeum poświęcone historii rzemieślniczych lodów. Turyści mogą wziąć udział w warsztatach, wycieczce z przewodnikiem czy specjalnej degustacji.

  • 2 dzień – Spróbuj tradycyjnych przysmaków w Ferrarze

Kolejnego dnia udaj się prosto do Ferrary, oddalonej o 50 km od Bolonii. Trasę możesz pokonać samochodem lub pociągiem. Na miejscu czeka prawdziwa kulinarna uczta! Swoją przygodę zacznij od spróbowania mięsnego przysmaku „Pasticcio di Maccheroni”, którego historia sięga renesansowych bankietów. Następnie skosztuj tradycyjnego chleba na zakwasie „coppia ferrarese” oraz wegetariańskich pierożków nadziewanych dynią. Kultowym miejscem na mapie Ferrary, jest również jej historyczne centrum, które w 1995 roku wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ferrara powstała okresie renesansu i do dzisiaj zachwyca swoją architekturą z tamtej epoki, która pozostała w nienaruszonym stanie. W pobliżu Ferrary znajdują się plaże – Lidi Ferraresi, a także regionalny park Delty Padu. W tych miejscach, warto zaplanować biwak po całym dniu zwiedzania miasta.

  • 3 dzień – Odkryj dziedzictwo regionu w Ravennie

Ostatni dzień zaplanuj na wizytę w Ravennie, gdzie znajdziesz aż 8 zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie tego zabytkowego miejsca warto rozpocząć od Bazyliki San Vitale, która jest wizytówką położonego zaledwie o 10 kilometrów od Adriatyku miasta. Miasto słynie ponadto z kościołów, których wnętrza są bogato zdobione bizantyńskimi mozaikami. Odwiedź koniecznie Bazylikę św. Apolinarego, Mauzoleum Galli Placydii i Baptysterium Ortodoksów. Następnie, spacerem udaj się na Piazza del Popolo – jest to plac ludowy, na którym znajduje się ratusz z kamiennymi schodami i dwoma pięknymi kolumnami przy wejściu. Podobno w tym miejscu w średniowieczu wykonywano wyroki, dlatego według przesądu, nie można przechodzić pomiędzy kolumnami, by nie ściągać na siebie nieszczęścia. Ostatnim, jednak bardzo ważnym punktem na trasie jest grobowiec słynnego włoskiego poety – Dantego. W tym roku region świętuje jego 700 urodziny. Miejsce pochówku artysty znajduje się tuż obok Bazyliki św. Franciszka. Stamtąd możesz w pół godziny dotrzeć urokliwych plaż Ravenny – będzie to doskonałe miejsce na relaks po intensywnym 3-dniowym zwiedzaniu.

Bezpieczne wakacje w sercu regionu – jak się przygotować?

Podróżujący do regionu Emilia Romagna, mają obowiązek okazać negatywny test na koronawirusa lub zaświadczenie potwierdzające zrealizowany pełny cykl szczepień. Obecnie turystów nie obowiązuje już kwarantanna po przyjeździe do regionu, jednak władze apelują, aby zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa i stosować się do przyjętych w regionie obostrzeń.

W sezonie letnim 2021 będą obowiązywać podobne, jak w ubiegłym roku zasady. Zalecane jest unikanie tłocznych miejsc oraz zachowanie bezpiecznej odległości minimum 2 m na plaży podczas kąpieli. Na całym Wybrzeżu Romanii, minimalna powierzchnia dla każdego parasola wynosi od 12 m kw do 20 m kw, a odległość między nimi musi wynosić ok. 3-4 m. W restauracjach i beach barach klienci będą mogli złożyć zamówienie online lub zrealizować je na miejscu, przy założeniu, że liczba gości nie przekracza ustalonych norm, a goście posiadają maseczki – informuje Andrea Corsini, członek Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu włoskiego regionu Emilia Romagna.

Włoski region Emilia Romagna to wizytówka północnych Włoch, która zaskakuje krajobrazami, obfituje w lokalne przysmaki i trunki oraz zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i nie tylko. Lokalna gościnność to także jeden z elementów, który przyciąga podróżnych z całego świata. Przekonaj się o wyjątkowości regionu i zaplanuj bezpieczną podróż już dziś!

Jak dojechać?

Podróż samolotem to najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie. Bezpośrednie połączenia z Polski są dostępne z największych portów lotniczych i oferują je RyanAir, WizzAir, a także LOT i Lumiwings. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem – trasa prowadzi przez Austrię, Villach, Tarviso oraz Wenecję lub poprzez Brenner i Weronę.

Related posts
Podróże

Czy warto wybrać ponton w twardym dnem?

Marzysz o spokojnym wodnym rejsie czy ekscytującej rywalizacji wędkarskiej? Wybór odpowiedniego…
Read more
Podróże

Co zalicza się do specjalistycznego sprzętu ratowniczego?

Ratownictwo to dziedzina, która wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania i wiedzy, ale…
Read more
Podróże

Jak wybierać dobre miejsca na noclegi dla grup?

Rezerwując noclegi dla grupy, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Jak wybrać…
Read more

Dodaj komentarz