Lifestyle

Zawód stolarz – jakie trzeba mieć kompetencje?

Od lat wiadomo, że czeka nas kryzys jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Stolarze, cieśle, dekarze… Są to zawody, które pilnie potrzebują świeżej krwi. Co więc musimy zrobić, by zostać stolarzem? Jakie kompetencje powinniśmy posiadać? Sprawdź koniecznie!

Jak zostać stolarzem?

Jeśli chcemy zostać stolarzem, musimy się do tego zawodu przygotować. By zdobyć tytuł stolarza musimy iść do technikum lub szkoły zawodowej i po jej ukończeniu, zdać egzamin zawodowy. Możemy również wybrać się na specjalny kurs, który przygotuje nas do pracy na stanowisku stolarza. Dopiero wtedy możemy przystąpić do samodzielnej pracy.

Przygotowywać się do egzaminu najlepiej przy boku mistrzów. Zdobędziemy w ten sposób, praktyczną wiedzę o tym, jak wykorzystywać informacje zdobyte na kursie czy podczas nauki w szkole.

Jakie umiejętności posiada stolarz?

My, jako przyszli stolarze, w trakcie nauki zdobywają szereg umiejętności, które będziemy wykorzystywać w późniejszej pracy zawodowej. Musimy dowiedzieć się, jak rozpoznawać wady drewna. Równie ważne jest określenie, dlaczego powstały. Ważną umiejętnością jest sporządzanie szkiców i rysunków technicznych. Tak samo jak wykonywanie wyrobów z drewna.

Zawód stolarza wiąże się również z obsługą specjalistycznych maszyn. Dlatego przed przystąpieniem do pracy na stanowisku stolarza będziemy musieli przejść dodatkowo kurs BHP.  Stolarz musi być osobą cierpliwą. Niejednokrotnie na wynik pracy będziemy musieli czekać wiele godzin. Mile widzianą cechą będzie również umiejętne przedstawienie klientowi tego, jak będą wyglądały wyniki naszej pracy.

Czy warto zostać stolarzem?

Praca stolarza nie jest dla każdego. Możemy o niej myśleć, jeśli jesteśmy osobami dokładnymi i kochamy pracę z drewnem. Jeśli będziemy dobrzy w swoim fachu, będziemy mieli pełne ręce roboty. Otwierając własną działalność, nie będziemy narzekać na brak klientów. Jednak otwarcie swojej działalności wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Stolarz to z pewnością dochodowe zajęcie w dzisiejszych czasach. Początki mogą być jednak trudne. Maszyny i sprzęt, które potrzebne nam będą do codziennej pracy są stosunkowo drogie i nie każdego będzie stać na zakup ich wszystkich na samym początku kariery. Stolarze są potrzebni na rynku pracy. Zresztą nie tylko oni. Portalplock.pl informuje, że nie tylko stolarzy.

W poniższym artykule: https://portalplock.pl/rozmaitosci/praca-szukasz-pracy-sprawdz-gdzie-brakuje-specjalistow-barometr-zawodow-nie-pozostawia-zludzen/bTRKuk9P3e5f6tjrcsMq przeczytamy, że równie porządanymi przez rynek pracy zawodami są tynkarze, zbrojarze, czy cieśli.

Wszystkie te zawody łączy jedno. Są to zawody, których trzeba się nauczyć. Zdobywanie specjalistycznej wiedzy trwa przez lata. Dlatego już podczas wybierania szkoły, warto zdecydować się na wykonywanie zawodu stolarza. Dzięki temu nie tylko posiądziemy specjalistyczną wiedzę, ale także doświadczenie, które jest tak ważne podczas wykonywania tego przyszłościowego zawodu.

Related posts
Lifestyle

Szkoła językowa - co warto wiedzieć?

W dzisiejszym globalnym świecie, umiejętność posługiwania się obcymi językami staje się nie…
Read more
Lifestyle

Dlaczego warto sięgnąć po książki Małgorzaty Musierowicz i Jeżycjadę?

Książki Małgorzaty Musierowicz cieszą się ogromnym uznaniem czytelników w każdym wieku.
Read more
Lifestyle

Wprowadzenie do przynęt wędkarskich: rodzaje i zastosowania

Wędkarstwo jest pasją, która łączy miliony ludzi na całym świecie, oferując nie tylko relaks…
Read more

Dodaj komentarz