Niestety czasami zdarza się, że mimo zakazu ludzi wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji znajdują szereg tłumaczeń dla swojego zachowania. Często słyszy się, że to tylko kieliszek wina, na mnie to za bardzo nie działa, czuje się bardzo dobrze i wiele innych. Jednakże niezależnie od tego ile alkoholu się spożyło, za każdym razem jest to duża nieodpowiedzialność. W ten sposób kierowca zagraża nie tylko sobie i pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowo jazda po alkoholu stanowi wykroczenie lub przestępstwo. Jest to uzależnione od poziomu substancji we krwi i wydychanym powietrzu. Jedną z konsekwencji takiego zachowania jest zatrzymanie prawa jazdy. Wówczas pojawia się problem, jak odzyskać utracony dokument. Ponadto, w niektórych przypadkach trzeba ponownie zdawać egzamin. Poniżej kilka słów na ten temat.
Jakie kary grożą za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?
Wysokość i rodzaj nałożonej kary zależy w tym przypadku od ilości spożytego alkoholu. Gdy zatrzymany kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila substancji we krwi, wówczas jego stan kwalifikuje się jako po spożyciu alkoholu. Natomiast, gdy przekroczy granicę 0,5 promila we krwi lub 0,25 mg w wydychanym powietrzu będzie w stanie nietrzeźwości. W pierwszej sytuacji będzie ukarany zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń. Przewiduje on dla sprawcy areszt, który może trwać od 5 do 30 dni. Może to być grzywna o wartości do 5 tysięcy złotych, bądź zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Zobacz także: https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/
Natomiast w drugim przypadku ponosi się odpowiedzialność na podstawie Kodeksu karnego. Możliwe kary to pozbawienie wolności do 2 lat, czy też zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Sąd może także orzec konieczność uiszczenia grzywny w wysokości od 5 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych. W jednym i drugim przypadku kierowca prowadzący auto „na podwójnym gazie” otrzyma 10 punktów karnych.
Kiedy trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy po utracie dokumentu za jazdę pod wpływem alkoholu?
O utracie prawa jazdy za prowadzenie auta po pijanemu orzeka sąd. Gdy zakaz ten będzie wydany na czas powyżej jednego roku, wówczas kierowca będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu. W takiej sytuacji to jedyna szansa, aby odzyskać uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdów.
Egzamin na prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu
Cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami za jazdę po spożyciu alkoholu na okres powyżej jednego roku wymusza konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu. Jednak test różni się trochę od tego, który zdają przyszli kierowcy. W pierwszej kolejności wydaje się profil kandydata na kierowcę. W celu jego uzyskania skazany musi pozytywnie przejść przez badania psychotechniczne. Trzeba się na nie zgłosić w terminie 3 miesięcy od daty doręczenia decyzji o skierowaniu na takie badania. Po pozytywnej weryfikacji przychodzi czas na egzamin. Gdy uda się go zdać, dokument wydawany jest w ciągu jednego dnia. Bardzo ważną kwestią jest to, że kierowcy, którzy mają prawo jazdy w kilku kategoriach, muszą niestety zdawać kilka egzaminów, aby odzyskać dokument. Skazanego nie ominie zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna. Co więcej, musi wydać ze swojego budżetu domowego zarówno na badania lekarskie, jak i egzamin państwowy. Jednakże w tym przypadku nie ma konieczności przechodzenia ponownie przez kurs na prawo jazdy.
Widać, że cała procedura związana z odzyskaniem prawka nie jest prosta. Wymaga dodatkowej energii, zaangażowania i stresów. Dlatego warto kilka razy się zastanowić, zanim wsiądzie się za kółko na tak zwanym podwójnym gazie!