Lifestyle

W jakim miejscu ogrodu przygotować azyl dla owadów?

Owady zapylające odrywają ogromną rolę w przyrodzie. Mówi się nawet, że wraz ze zniknięciem pszczół z powierzchni Ziemi, gatunek ludzki także czeka zagłada. Niestety, na skutek działalności człowieka, z każdym rokiem ubywa tych pożytecznych owadów. Co można w tej sytuacji zrobić? Jednym z rozwiązań jest tworzenie azyli dla owadów zapylających w ogrodach i na balkonach. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Rola owadów zapylających w ekosystemach

Pszczoły są niezbędne nie tylko dla wytwarzania miodu, lecz także dla rolnictwa, ponieważ zapylają większość gatunków roślin.. Trzmiele z kolei zapylają rośliny, których nie zapylają pszczoły, dlatego te dwa gatunki świetnie się uzupełniają. Niestety, od jakiegoś czasu regularnie spada populacja pszczół miodnych, co jest wywołane wieloma przyczynami, w tym chemicznymi środkami ochrony roślin, jak też spadkiem liczby dzikich terenów zielonych. Dawniej łąki i bujne ogrody stanowiły stały element krajobrazu, który dziś zastąpiły świeżo skoszone trawniki i rozprzestrzeniające się blokowiska. Dlatego tak ważne jest tworzenie ogrodów przyjaznych różnym gatunkom pożytecznych owadów, jak : pszczoły, murarki czy trzmiele.

Jak stworzyć azyl dla owadów w swoim ogrodzie?

Aby stworzyć łąkę dla owadów, wystarczy kawałek ogrodu lub nawet balkonu, na którym należy posadzić rośliny kwitnące, takie jak: róże, lawendę, dalie, nasturcje i wiele innych Można też założyć w donicy lub w wydzielonej części ogrodu łąkę kwietną, wysiewając odpowiedni zestaw nasion dostępnych np. w ogrodniczym sklepie internetowym Zielony Klomb. Jeśli mamy do dyspozycji większy teren, możemy posadzić na nim także miododajne drzewa i krzewy, jak np. lipa, jabłoń, śliwa, wiśnia czy czereśnia. Kluczem do powodzenia naszego przedsięwzięcia jest różnorodność. Nie jest wskazane używanie jakichkolwiek środków chemicznych i pestycydów, ważne jest natomiast zapewnienie pszczołom dostępu do wody pitnej.

W przypadku ogrodu czy działki, oprócz łąki kwietnej warto umieścić także azyl dla owadów. Tego rodzaju azyl możemy zbudować sami lub też skorzystać z gotowych domków dla owadów dostępnych w różnego rodzaju sklepach internetowych. Domki tego rodzaju najlepiej umieścić w suchym, słonecznym miejscu, blisko łąki kwietnej i sadzawki z wodą. Jeżeli nie mamy możliwości zrobienia oczka wodnego w naszym ogrodzie, możemy postawić w pobliżu domku dla owadów poidełko. Woda jest szczególnie potrzebna zapylaczom wiosną i latem, dlatego nie można o niej zapominać.

Related posts
Lifestyle

Jak wybrać dobry sklep dla palacza?

Jak wybrać sklep dla palacza? Istnieje wiele akcesoriów do palenia suszu CBD, które są warte…
Read more
Lifestyle

Karmienie swoich pupili - jak wybrać odpowiednią karmę mokrą marki Wiejska Zagroda

Jako właściciel zwierzęcia chcesz mieć pewność, że twój ukochany futrzak otrzymuje najlepsze…
Read more
Lifestyle

Skuteczne zabiegi na cellulit

Cellulit to problem, który dotyka wielu kobiet bez względu na wiek i wagę. Najbardziej narażone…
Read more

Dodaj komentarz