Lifestyle

W jakim miejscu ogrodu przygotować azyl dla owadów?

Owady zapylające odrywają ogromną rolę w przyrodzie. Mówi się nawet, że wraz ze zniknięciem pszczół z powierzchni Ziemi, gatunek ludzki także czeka zagłada. Niestety, na skutek działalności człowieka, z każdym rokiem ubywa tych pożytecznych owadów. Co można w tej sytuacji zrobić? Jednym z rozwiązań jest tworzenie azyli dla owadów zapylających w ogrodach i na balkonach. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Rola owadów zapylających w ekosystemach

Pszczoły są niezbędne nie tylko dla wytwarzania miodu, lecz także dla rolnictwa, ponieważ zapylają większość gatunków roślin.. Trzmiele z kolei zapylają rośliny, których nie zapylają pszczoły, dlatego te dwa gatunki świetnie się uzupełniają. Niestety, od jakiegoś czasu regularnie spada populacja pszczół miodnych, co jest wywołane wieloma przyczynami, w tym chemicznymi środkami ochrony roślin, jak też spadkiem liczby dzikich terenów zielonych. Dawniej łąki i bujne ogrody stanowiły stały element krajobrazu, który dziś zastąpiły świeżo skoszone trawniki i rozprzestrzeniające się blokowiska. Dlatego tak ważne jest tworzenie ogrodów przyjaznych różnym gatunkom pożytecznych owadów, jak : pszczoły, murarki czy trzmiele.

Jak stworzyć azyl dla owadów w swoim ogrodzie?

Aby stworzyć łąkę dla owadów, wystarczy kawałek ogrodu lub nawet balkonu, na którym należy posadzić rośliny kwitnące, takie jak: róże, lawendę, dalie, nasturcje i wiele innych Można też założyć w donicy lub w wydzielonej części ogrodu łąkę kwietną, wysiewając odpowiedni zestaw nasion dostępnych np. w ogrodniczym sklepie internetowym Zielony Klomb. Jeśli mamy do dyspozycji większy teren, możemy posadzić na nim także miododajne drzewa i krzewy, jak np. lipa, jabłoń, śliwa, wiśnia czy czereśnia. Kluczem do powodzenia naszego przedsięwzięcia jest różnorodność. Nie jest wskazane używanie jakichkolwiek środków chemicznych i pestycydów, ważne jest natomiast zapewnienie pszczołom dostępu do wody pitnej.

W przypadku ogrodu czy działki, oprócz łąki kwietnej warto umieścić także azyl dla owadów. Tego rodzaju azyl możemy zbudować sami lub też skorzystać z gotowych domków dla owadów dostępnych w różnego rodzaju sklepach internetowych. Domki tego rodzaju najlepiej umieścić w suchym, słonecznym miejscu, blisko łąki kwietnej i sadzawki z wodą. Jeżeli nie mamy możliwości zrobienia oczka wodnego w naszym ogrodzie, możemy postawić w pobliżu domku dla owadów poidełko. Woda jest szczególnie potrzebna zapylaczom wiosną i latem, dlatego nie można o niej zapominać.

Related posts
Lifestyle

Czy warto zapisać dziecko do przedszkola integracyjnego?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla swojego dziecka to jedno z pierwszych ważnych decyzji, jakie…
Read more
Lifestyle

Dentysta - jaki jest zakres jego usług?

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezmiernie istotne dla naszego ogólnego…
Read more
Lifestyle

Laseroterapia siatkówki - kiedy jest potrzebna?

Laseroterapia stała się ważnym narzędziem w medycynie, zwłaszcza w dziedzinie okulistyki.
Read more

Dodaj komentarz